Pociąg do Hollywood stoi na stacji Łódź. Od rana na peronie czeka kilkaset osób, które poczuły pociąg do filmu i chcą zagrać w najnowszej produkcji Agnieszki Holland "Ukryci". Zainteresowanie castingiem na statystów jest tak duże, że ci, którzy przyszli zaledwie kilka minut po 10, będą musieli zgłosić się dopiero jutro.

Pierwszym krokiem do wzięcia udziału w naborze do filmu jest zapisanie się na listę. Według niej poszczególne osoby wpuszczane są na przesłuchanie. Potem trzeba wypełnić szczegółową ankietę. Są tam oczywiście rubryki dotyczące danych osobowych, ale też pola związane z wyglądem (wiek, kolor włosów i ich długość, numer buta oraz rozmiar ubrań). Statyści i epizodyści muszą też odpowiedzieć na pytania: jakie jest ich życiowe motto lub czego by nie zrobili w telewizji.

Reżyser castingu, Jolanta Kasprzyk, jasno określa wymagania, którym muszą sprostać początkujący aktorzy. Muszą to być osoby w wieku od 35 do 60 lat. Powinny mieć żydowskie rysy twarzy. Ponieważ akcja filmu toczy się w okresie II wojny światowej, nie mogą to być osoby otyłe, z farbowanymi włosami, czy też dziewczyny, które mają tipsy - mówi.

Po wejściu na przesłuchanie przeprowadzana jest krótka rozmowa i wykonywane są zdjęcia. Kandydaci na statystów wymieniają różne powody, dla których przyszli na casting. Dla jednych to przygoda życia, dla innych - sposób na zarobienie pieniędzy, bo akurat nie mają pracy. Jeszcze inni są już na emeryturze i chcieliby zabić czas.

Reżyser przesłuchań nie zdradza, ile można zarobić na zdjęciach do filmu. Mówi jednak, że jak ktoś spodoba się Agnieszce Holland, będzie miał szansę zagrać niewielką rolę. Jutro od rana w łódzkim Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych będzie trwała druga tura naboru.

Zdjęcia do filmu rozpoczną się w marcu. "Zagrają" w nim m.in. ulice Łodzi, podziemna rzeka i kanały. To miejsce wygrało rywalizację zarówno z Berlinem, jak i z Lipskiem. Dodatkowo zdjęcia realizowane będą przy ulicy Wojska Polskiego, Włókienniczej, Nowomiejskiej oraz na terenie Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.

Film ten jest hołdem dla świata, który przestał istnieć po II Wojnie Światowej. Opowiada historię człowieka, który z drobnego złodziejaszka zamienia się w bohatera ratującego Żydów z lwowskiego getta. Ryzykuje własne życie oraz swojej rodziny, ukrywając podczas niemieckiej okupacji grupę Żydów w kanałach. Ostatecznie dokonuje zadośćuczynienia, ratując życie kilkunastu mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy dzięki niemu przeżyli pod ziemią prawie 14 miesięcy.