Mija 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Wokalista i multiinstrumentalista zmarł niespodziewanie 22 grudnia 2001 roku. Miał 44 lata. Lider zespołu Republika zostawił po sobie wspaniały i bogaty dorobek muzyczny.

Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Był również liderem zespołu Republika. Zajmował się także pisaniem tekstów - m.in. dla zespołu Lady Pank ("Zostawcie Titanica").

Muzyka fascynowała go praktycznie od zawsze. Grał na flecie i pianinie, występował w chórze i jako flecista w zespole Nocny Pociąg, a od 1976 roku w Jazz Formation.

Grzegorz Ciechowski pisał także wiersze, zbierał płyty i ćwiczył kulturystykę. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam też wydał tom wierszy oraz zaczął karierę muzyczną.

Republika

W 1979 roku Grzegorz Ciechowski dołączył do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora. Szybko został jego liderem, napisał sam większość utworów grupy, która od 1980 przyjęła nazwę Republika.

Pierwsze nagrania to największe przeboje zespołu: "Kombinat", "Gadające głowy", "Sexy Doll", "Układ sił", "Telefony" i "Biała flaga".

Obywatel G.C.

W 1986 roku zespół zakończył działalność, a Ciechowski zaczął występować jako "Obywatel G.C.". W tym samym roku wydał pierwszy solowy album, również zatytułowany Obywatel G.C..

Dwa lata później wydał kolejny album pt. Tak! Tak!, na którym znalazły się przeboje "Nie pytaj o Polskę" i "Tak... tak... to ja". W sierpniu 1988 wystąpił na festiwalu w Sopocie.

W 1990 roku powrócił do śpiewania z zespołem Republika. Zajmował się również projektami solowymi.

Ciechowski udzielał się też jako producent płytowy. Współpracował nad albumami m.in. Kayah, Kasi Kowalskiej, Justyny Steczkowskiej, Marcina Rozynka, Krzysztofa Antkowiaka i Katarzyny Groniec.

W 1998 roku została wydana przedostatnia płyta Republiki pt. "Masakra", zawierająca przeboje, takie, jak "Mamona", "Raz na milion lat" czy "Odchodząc". Później ukazały się tylko wznowienia dawnych nagrań oraz muzyka Ciechowskiego do filmu Wiedźmin (2001).


Nagrania do nowej płyty grupy przerwała niespodziewana śmierć Ciechowskiego. Kilka gotowych piosenek, w tym "Śmierć na pięć", wydano w następnym roku na płycie pt. "Republika". Zespół zakończył działalność koncertem o nazwie "Kombinat", który odbył się w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Archiwalne nagrania Ciechowskiego i grupy Republika ukazały się po jego śmierci w kilku obszernych wydawnictwach płytowych.

W Tczewie odbywają się festiwale jego muzyki In memoriam. Toruń przyznaje nagrodę artystyczną jego imienia.

Śmierć

Grzegorz Ciechowski zmarł niespodziewanie 22 grudnia 2001 roku w szpitalu w Warszawie, po przeprowadzonej w trybie nagłym operacji tętniaka serca.

4 stycznia 2002 roku urnę z jego prochami złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.