Do czwartku potrwa w Polsce żałoba narodowa po katastrofie w Kamieniu Pomorskim. W związku z tym zmieniają się repertuary kin i teatrów, odwoływane są imprezy rozrywkowe i sportowe. Katarzyna Sobiechowska-Szuchta z redakcji Faktów kulturalnych RMF FM, sprawdzała, jak dużych zmian można się spodziewać.

Gdański Teatr Wybrzeże odwołał wszystkie spektakle do czwartku włącznie. Zwraca pieniądze za bilety, albo proponuje inny termin. Tak samo w opolskim Teatrze Dramatycznym i łodźkim Teatrze Nowym. We wrocławskim Capitolu grane w czasie żałoby spektakle nie mają charakteru rozrywkowego, więc będą poprzedzone minutą ciszy ku czci ofiar. Bez większego problemu można za to zarezerwować bilet do kina.

Ponieważ nie ma żadnej reguły, które wydarzenia są odwołane, a które nie, przed wyjściem do kina czy teatru, warto tam zadzwonić lub sprawdzić repertuar w Internecie.

Żałoba wprowadzona jest przez prezydenta w formie rozporządzenia. Musi je także podpisać premier. Instytucje, które nie zastosują się do zarządzenia, nie poniosą żadnych prawnych konsekwencji. W rozporządzeniu pojawiają się bowiem zapisy takie jak: zaleca się odwoływanie koncertów, apeluje się o powściągliwość.