Do księgarń trafia „Platforma” Michela Houellebecq'a, książka poruszająca, wstrząsająca i zmuszająca do myślenia. Głównym bohaterem jest czterdziestolatek Michael, zagorzały krytyk zachodniego stylu życia, a jednocześnie jego gorliwy wyznawca. Jednym z jego podstawowych celów w życiu jest zaspokajanie żądz, co wyraża się uzależnieniem od pornografii.

Wielu czytelnikom książka może się wydać kontrowersyjna i pikantna. Jednak ten, kto czytał „Cząstki elementarne” tego autora, wie, że jego ulubionymi chwytami są prowokacja i kpina.

W Krakowie frajda dla miłośników jednego z największych rosyjskich pisarzy, Antoniego Czechowa. Ruszył festiwal poświęcony jego twórczości. Organizatorzy proponują pokazy filmów, dyskusje oraz spektakle teatralne. Jeden z nich, adaptację „Mewy” w wykonaniu aktorów z Łotwy, będzie można zobaczyć w Teatrze Słowackiego.

W tym tygodniu do kina warto wybrać się na „Ekspres polarny” – opowieść o chłopcu, który wierzy w istnienie św. Mikołaja, mimo drwin ze strony kolegów. W Wigilię Bożego Narodzenia zjawia się pociąg, który zabiera go na Biegun Północny...

Swoją kinową premierę ma także film „Bezprawie” z Kevinem Costnerem oraz „Immortal – kobieta pułapka”.