W Muzeum Powstania Warszawskiego trwają próby przed premierą spektaklu z okazji 71. rocznicy wybuchu narodowowyzwoleńczego zrywu w stolicy. Autorskie przedstawienie Agaty Dudy-Gracz zatytułowane jest "Ciekawa pora roku". Premiera odbędzie się 1 sierpnia, o północy, w Muzeum Powstania Warszawskiego. "Nie potrafię patrzeć na Powstanie inaczej jak na wielką potrzebę wolności i wielki, piękny heroizm" - mówi reżyserka.

To jest opowieść o tym, co by było, gdyby piątka dzieciaków, głównych bohaterów, przeżyła. Gdyby nie było wojny. Co by było, gdyby nie było Powstania Warszawskiego. Nie z punktu widzenia politycznego, ale ludzkiego - mówi w RMF FM Agata Duda-Gracz. Nasz spektakl jest o miłości, która się nie zdarzyła, o imieninach, do których nie doszło, o zabawach podwórkowych, które musiały zostać przerwane (...) To jest niesamowity moment, gdy zdajemy sobie sprawę, że to naprawdę nie był film. Guzik mnie obchodzą czyjekolwiek oceny, nie potrafię patrzeć na Powstanie inaczej jak na wielką potrzebę wolności i wielki, piękny heroizm - dodaje reżyserka.

Tamtego lata gwiazdy były jaśniejsze. Chmury wisiały niżej, a w powietrzu było gęsto od chceń. Od miłości i tęsknoty. Od strachu i nadziei. Od dziecięcych marzeń. A co by było gdyby ta ciekawa pora roku nie przyszła? A co by było gdyby spełniły się wszystkie marzenia? O ślubach, dzieciach i dorosłym życiu? Mogłoby. Przecież. Gdyby się zdarzyło - piszą twórcy spektaklu w zaproszeniu na premierę. Spektakl Agaty Dudy-Gracz jest opowieścią, która mogłaby być prawdziwa, ale się nie zdarzyła. Będzie wystawiany codziennie między 2 a 5 sierpnia, o godz. 20.00 w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego.

WYSTĘPUJĄ:

Historie

Antosia Staszczak - Basia
Anna Mierzwa - Basia 2 : zwana Struną
Ewa Worytkiewicz - Basia 3 : zwana Panią Barbarą Od Bramy
Adelka Schimschainer - Lilka
Anna Smołowik - Lilka 2 zwana Kizią
Michał Strzałkowski - Antoś
Wojciech Brzeziński - Antoś 2 zwany Panem Antonim Od Ptaków
Olek Prus - Niewiadomski - Eryk Niemiec
Tomasz Schimscheiner - Eryk 2 zwany Panem Zapominalskim
Staś Sianko - Tadeuszek
Sylwester Piechura - Tadeuszek 2 zwany Dyguś 

Anioły

Emose Uhunmwanhgo - Anioł Łagodny
Bartosz Nowicki - Anioł Nie Stąd
Michał Kocurek - Anioł Trzepakowy - Opiekun Podwórek Podwórka
Maja Rybicka - Misia zwana Misią
Irena Melcer - Lucynka zwana Pupką
Konrad Wosik - Fifka
Piotr Downar - Zapolska - Cygan
Piotr Bondyra - Oczko
Mikołaj Woubishet - Franciszek zwany Ambasadorem
Konrad Korkosiński - Władek zwany Kałmukiem 

Okoliczności

Cezary Studniak - PAN WOJNA
Łukasz Wójcik - PAN WARSZAWKA
Elżbieta Romanowska - Julia : PANI BEZ PAMIĘCI
Tomasz Nosiński - PAN STRACH
Michał Staszczak - PAN LATO fot. Katarzyna Sobiechowska-Szuchta