Wystawa "Wokół nas morze ognia" i akcja Żonkile w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. Gwiazdozbiór Kryminalny, czyli festiwal literacki w Toruniu. I premierowe wydarzenia w 100. rocznicę urodzin Gustawa Holoubka. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.

Akcja Żonkile

Wystawę "Wokół nas morze ognia" od 18 kwietnia będzie można oglądać w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Dzień później będzie akcja Żonkile, to w 80. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. Największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej i pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Nowa ekspozycja to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów, którzy sprzeciwili się narzuconemu przez Niemców systemowi mordowania bezbronnych w obozach zagłady. 

Nasza wystawa czasowa, jak i akcja Żonkile, będące częścią programu całorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim odbywają się zgodnie z hasłem, czyli 11 przykazaniem według określenia Mariana Turskiego - "Nie bądź obojętny" - mówił Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN. Akcja Żonkile odbywać się będzie w Warszawie i w pięciu innych miastach - Krakowie, Łodzi, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu. Żonkile będą rozdawana w 150 gminach żydowskich na całym świecie.

Gwiazdozbiór Kryminalny

Od 20 do 23 kwietnia w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu trwać będzie festiwal literacki Gwiazdozbiór Kryminalny. Każdy z festiwalowych dni ma inną nazwę - Znamiona zbrodni, Dowody zbrodni, Zbrodnie literackie oraz Wokół zbrodni. Gośćmi festiwalu będą m.in Zygmunt Miłoszewski, Magda Stachula, Joanna Opiat-Bojarska, Kamila Cudnik i Aleksandra Śmigielska.

W programie są też ogólnopolskie prapremier książek "Nemezis" Macieja Siembiedy i "Urwiska" Roberta Małeckiego. Będą też spotkania autorskie, prelekcje i wykłady z zakresu kryminalistyki. Będzie można zajrzeć do escape roomu i rozwiązać zagadkę kryminalną, w której pomocnikiem ma być Mikołaj Kopernik.

100. rocznica urodzin Holoubka

21 kwietnia 2023 minie setna rocznica urodzin Gustawa Holoubka, jednego z najwybitniejszych aktorów polskich drugiej połowy XX wieku. Jedno z wydarzeń rocznicowych to koncert, który odbędzie się tego dnia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie "Gustaw Holoubek - koncert na 100". Wieczór pełen przeżyć, wspomnień i zakulisowych anegdot.

Innym wydarzeniem będzie wystawa "Trzeba mieć pogląd na świat", którą przygotowali Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Wernisaż odbędzie się 24 kwietnia w Pałacu Czapskich. Wstęp na wystawę  jest wolny, a jej twórcy przypominają, że rolą Gustawa-Konrada w "Dziadach" Adama Mickiewicza i interpretacją Wielkiej Improwizacji Gustaw Holoubek zapisał się na trwałe w historii polskiego teatru. Jak czytamy "w końcu lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zaproponował zupełnie nowy model aktorstwa: podporządkował je swojemu sposobowi bycia i osobowości. Z czasem jego sława zamieniła się w mit: stał się kimś więcej niż tylko komediantem. Przedstawicielem inteligencji wplątanym w historię drugiej połowy XX wieku".

Główną część wystawy tworzą wybrane zdjęcia z największych ról Holoubka grane w teatrze na przestrzeni pięciu dekad. Będą też fragmenty nagranych ról aktora prezentujących jego specyficzną sztukę słowa. Wystawa będzie czynna do 21 maja.

Opracowanie: