#63 PL to nowy konkurs na krótki film, którego tematem ma być patriotyzm. Skierowany jest do młodych ludzi. Jego ambasadorem jest aktor Józef Pawłowski, znany m.in serialu "Czas Honoru" czy filmu "Miasto 44". Współorganizatorem konkursu jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a filmy laureatów będzie można zobaczyć w czasie festiwalu Netia Off Camera, który 29 kwietnia zacznie się w Krakowie.

 

#63 PL to konkurs dla młodych twórców, dla amatorów. Film może trwać 63 sekundy i może być nakręcony telefonem komórkowy lub kamerą. Jego technika jest dowolna - to może być fabuła, animacja. Prosimy młodych ludzi, żeby opowiedzieli nam, co czują. Czym jest dziś patriotyzm, jak to widzą i jak to potrafią opowiedzieć - mówi w RMF FM Jan Ołdakowski, szef Muzeum Powstania Warszawskiego.

Film zachęcający do udziału w konkursie nakręcił w muzeum Józef Pawłowski, który zagrał jedną z głównych ról w filmie "Miasto 44". Jak podkreśla, w tym konkursie nie ma wyznaczników, czym jest patriotyzm, a czym nie jest. Dzięki temu mogą spotkać się młodzi ludzie z tysiąca różnych bajek. Może dzięki temu popatrzą na interpretację słowa patriotyzm z tysiąca różnych stron - mówi w RMF FM aktor. Jak podkreśla - środki typu telefon czy kamera to drugorzędna sprawa. Najważniejsze jest to, co autorzy tych filmów chcą opowiedzieć, co chcą wyrazić pod słowem patriotyzm - dodaje Józef Pawłowski.

Jedną z nagród w konkursie #63 PL jest staż na planie filmowym. Inna to pokaz filmu na festiwalu Netia Off Camera, który 29 kwietnia zacznie się w Krakowie. To już dziewiąta edycja festiwalu. Jego konkurs główny - "Wytyczanie Drogi" - adresowany jest do reżyserów stawiających pierwsze kroki w kinematografii. O krakowską nagrodę filmową, 100 000 dolarów, walczy w tym roku 10 filmów z całego świata. Zasadą festiwalu jest, że przewodniczącym konkursu głównego zostaje Polak. W tym roku zaproszenie organizatorów przyjął Krzysztof Zanussi. W konkursie polskich filmów fabularnych startuje 10 polskich produkcji z ostatniego roku. Przyznane zostaną również nagrody aktorskie za najlepszą rolę męską i żeńską.

(abs)