"Polskie obozy śmierci" - tak amerykański tygodnik "Parade" określa hitlerowskie obozy i getta w okupowanej Polsce w czasie drugiej wojny światowej. Fałszujące historię sformułowania znalazły się w jednym z artykułów tego ilustrowanego dodatku do wielu dzienników w USA, m.in. "Washington Post".

W najnowszym wydaniu tygodnik umieścił artykuł o dyrektorze Biura Śledztw Specjalnych (OSI) w amerykańskim ministerstwie sprawiedliwości Eli Rosenbaumie, który od 33 lat zajmuje się ściganiem zbrodniarzy hitlerowskich.

Przypominając postaci największych spośród nich, do których schwytania i osądzenia doprowadziło OSI, autor tekstu używa określeń: "polski obóz śmierci w Majdanku", "polski obóz koncentracyjny" i "polskie getto warszawskie". Ani razu nie wspomina, że chodzi o miejsca kaźni założone przez hitlerowskie Niemcy w okupowanej Polsce.

Fałszujące historię określenia spotkały się już z gniewnymi reakcjami czytelników. Kongres Polonii Amerykańskiej zachęca do pisania listów z protestami do redakcji.