"Dwoje Polaków jest wśród uratowanych wczoraj turystów w rejonie Annapurny w Himapalach" - potwierdza w rozmowie z RMF FM szef stowarzyszenia nepalskich agencji trekkingowych. Na liście zabitych przez lawiny i burze śnieżne jest od 29 do 31 nazwisk. O poranku ratownicy wznowili poszukiwania ofiar.

Ciągle nie ma pewności, ile osób zginęło. To ogromny teren do przeszukania, trudny do prowadzenia akcja ratunkowej - usłyszeli nasi dziennikarze w biurze prasowym nepalskiej armii. Akcję utrudnia też zmienna pogoda. Przez to bardzo ciężko jest poderwać helikopetry do lotu i użyc ich w poszukiwania zaginionych.

Wśród zabitych jest troje Polaków. Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, wszyscy wczoraj uratowani, są w tej chwili w rejonie lotniska. Dzisiaj będziemy ich różnymi środkami przewozić do Katmandu... Mamy bardzo mało śmigłowców - mówi szef stowarzyszenia nepalskich agencji trekkingowych.

Trzy ofiary z Polski. MSZ uruchomiło infolinię

Wczoraj potwierdzono, że wśród ofiar zejścia lawiny w Nepalu zidentyfikowano trzeciego Polaka - poinformował w czwartek rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Niestety potwierdzam, że jest trzecia śmiertelna ofiara zejścia lawiny w Nepalu zidentyfikowana przez naszych dyplomatów jako obywatel RP - napisał na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Dzień wcześniej resort potwierdził, że w wyniku zejścia lawiny zginęło dwóch polskich obywateli. Resort informował wtedy, że trwa identyfikacja pozostałych ofiar.

Wojciechowski poinformował też na Twitterze, że prezydent i szef MSZ Nepalu przekazali kondolencje dla polskich władz i społeczeństwa w związku ze śmiercią polskich obywateli w Himalajach.

W związku z wydarzeniami w Nepalu Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dla rodzin polskich turystów. Po informacje mogą dzwonić pod numer: +48 22 523-88-80.

(mal)