"Dwoje Polaków jest wśród uratowanych wczoraj turystów w rejonie Annapurny w Himapalach" - potwierdza w rozmowie z RMF FM szef stowarzyszenia nepalskich agencji trekkingowych. Na liście zabitych przez lawiny i burze śnieżne jest od 29 do 31 nazwisk. O poranku ratownicy wznowili poszukiwania ofiar.

Zejście lawiny w Himalajach. Kobieta jedną z polskich ofiar

Już o 32 ofiarach lawiny w rejonie Annapurny w Himalajach donoszą media w Nepalu. Dzisiaj rano odnaleziono pięć nowych zaginionych - wśród nich było ciało Polki. Zwłoki dwóch innych Polaków znaleziono już wczoraj. czytaj więcej

Ciągle nie ma pewności, ile osób zginęło. To ogromny teren do przeszukania, trudny do prowadzenia akcja ratunkowej - usłyszeli nasi dziennikarze w biurze prasowym nepalskiej armii. Akcję utrudnia też zmienna pogoda. Przez to bardzo ciężko jest poderwać helikopetry do lotu i użyc ich w poszukiwania zaginionych.

Wśród zabitych jest troje Polaków. Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, wszyscy wczoraj uratowani, są w tej chwili w rejonie lotniska. Dzisiaj będziemy ich różnymi środkami przewozić do Katmandu... Mamy bardzo mało śmigłowców - mówi szef stowarzyszenia nepalskich agencji trekkingowych.

Trzy ofiary z Polski. MSZ uruchomiło infolinię

Wczoraj potwierdzono, że wśród ofiar zejścia lawiny w Nepalu zidentyfikowano trzeciego Polaka - poinformował w czwartek rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Niestety potwierdzam, że jest trzecia śmiertelna ofiara zejścia lawiny w Nepalu zidentyfikowana przez naszych dyplomatów jako obywatel RP - napisał na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Dzień wcześniej resort potwierdził, że w wyniku zejścia lawiny zginęło dwóch polskich obywateli. Resort informował wtedy, że trwa identyfikacja pozostałych ofiar.

Wojciechowski poinformował też na Twitterze, że prezydent i szef MSZ Nepalu przekazali kondolencje dla polskich władz i społeczeństwa w związku ze śmiercią polskich obywateli w Himalajach.

W związku z wydarzeniami w Nepalu Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dla rodzin polskich turystów. Po informacje mogą dzwonić pod numer: +48 22 523-88-80.

(mal)