Mieszkańcy Jakucji, republiki w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, chcą podarować Leonardo Di Caprio statutkę analogiczną do Oscara. Rozpoczęli już zbiórkę srebra, z którego ma być ona sporządzona.

Inicjatywa, o której poinformowały rosyjskie media, związana jest z rozpoczętym w Rosji Rokiem Kina. Dopiero zaczęliśmy zbiórkę funduszy na statuetkę. Opracowywany jest projekt, na razie nie podliczyliśmy sumy, jaka potrzebna jest na jej zrobienie. Będzie to przypuszczalnie do 100 tys. rubli (ponad 5 tys. PLN). Już wiele kobiet oddaje srebro na statuetkę - powiedziała organizatorka tej akcji Tatiana Jegorowa, wykładowczyni w Arktycznym Państwowym Instytucie Kultury i Sztuki. Podkreśliła, że DiCaprio jest symbolem wolności twórczej, człowiekiem, który zrozumiał swoje powołanie i niesie je światu.

Portale i telewizja pokazały już makietę statuetki. To smukła postać ludzka trzymająca przed sobą czoron - rytualne naczynie do przechowywania i picia kumysu. Człowiek o mongoidalnym typie antropologicznym patrzy w niebo, gdyż właśnie w tym momencie - jak mówi tradycja - ludzie czerpią energię duchową i pojmują swoje przeznaczenie. Naczynie ma być wykonane ze złota, a postać - ze srebra.