Anders Breivik, który odsiaduje wyrok za zamordowanie 77 osób, skarży się na nieludzkie warunki w więzieniu. Jak napisał w skardze do władz więziennych, doskwierają mu między innymi… zimna kawa i niewygodne kajdanki.

W 27-stronicowym piśmie Breivik skarży się, że jest bez przerwy nadzorowany przez strażników i że nie może ani wysyłać, ani otrzymywać listów. Nie kryje także niezadowolenia z odebrania mu komputera, z którego mógł korzystać jeszcze przed ogłoszeniem wyroku. Poza tym Breivik ma za złe władzom więziennym, że kawa jest zimna, a niewygodne kajdanki boleśnie ocierają mu nadgarstki. Narzeka na zbyt surowo urządzoną celę i panujący w niej chłód, a także na niedostateczną ilość masła do smarowania chleba i brak balsamu do ciała.

Morderca skarży się również na brak rozrywek, w tym możliwości grania w gry telewizyjne, oraz na innych więźniów, którzy zbyt głośnio słuchają muzyki i są nieżyczliwie do niego nastawieni.

O skardze Breivika poinformował norweski dziennik "VG", a potwierdził ją adwokat skazanego. Władze w Oslo nie odniosły się jeszcze do tej sprawy.

Mordował, by "zapobiec islamizacji Norwegii"

33-letni Anders Breivik został skazany na co najmniej 21 lat więzienia za zabicie w lipcu ubiegłego roku w centrum Oslo i na wyspie Utoya 77 osób. Tłumaczył, że dokonał tej masakry, by "zapobiec islamizacji Norwegii".