Sąd federalny w stanie Wirginia orzekł, że zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci jest niezgodny z konstytucją. To pierwszy przypadek zakwestionowania na konserwatywnym południu USA prawa w tej sprawie ustanowionego w wyniku powszechnego głosowania.

Stan Wirginia narusza prawo "równej ochrony jednostek gwarantowane przez 14. poprawkę" amerykańskiej konstytucji - oceniła sędzia Arenda Wright Allen.

Sąd jest zmuszony stwierdzić, że prawo dotyczące małżeństw w stanie Wirginia w sposób niekonstytucyjny narusza podstawowe prawo gejów i lesbijek do zawierania małżeństw - dodała.

14. poprawka do konstytucji USA zapewnia ochronę wszystkim obywatelom.

Jak zauważa BBC, wielu oczekuje, że sprawa będzie miała ciąg dalszy - przejdzie przez wszystkie instancje amerykańskiego sądownictwa, aż do Sądu Najwyższego.

W tym tygodniu sąd federalny w Kentucky - również na południu - orzekł, iż stan musi uznać  małżeństwa tej samej płci zawarte gdzie indziej w USA. Sędzia jednak nie wypowiedział się na temat legalności małżeństw homoseksualnych na terenie Kentucky, co oznacza, że obecnie obowiązujący tam zakaz pozostaje w mocy - pisze BBC.

Jak dotąd małżeństwa homoseksualne zostały zalegalizowane w 17 stanach, w większości na północnym wschodzie USA, oraz w stołecznym Dystrykcie Kolumbii. 

(j.)