Przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia wyzdrowienia kobiety z Kostaryki wybrano do kanonizacji Jana Pawła II - podały w środę wieczorem włoskie media. Doniesień tych oficjalnie nikt nie potwierdza, ale od razy wywołały one duże poruszenie.

Według nieoficjalnych informacji chodzi o przypadek kobiety, która doznała ciężkiego uszkodzenia mózgu. Z informacji podanych na stronach internetowych gazet i przez włoską agencję Ansa wynika, że chora modliła się do polskiego papieża. Jan Paweł II odwiedził ją 30 lat temu, a kobieta wyzdrowiała. Co więcej, jak podały media powołując się na nieoficjalne wiadomości z Watykanu, w tym przypadku z Kostaryki, jest mowa wręcz o podwójnym cudzie, bo rodzina chorej odzyskała wiarę. Przypadek ten określono w pierwszych komentarzach jako "historię wiary i nadziei".

Ansa pisze o zaskoczeniu, z jakim przyjęto doniesienia o cudzie wyzdrowienia, który miał mieć miejsce w Kostaryce. Agencja cytuje wypowiedź przedstawiciela tamtejszego Kościoła, że ujawnienie tej informacji było błędem i może spowodować "problemy w Watykanie", gdzie szczegóły procesu kanonizacyjnego objęte są całkowitą dyskrecją.

Osoby zaangażowane w proces kanonizacji obowiązuje zakaz wypowiadania się.


Jest nowa data kanonizacji Jana Pawła II

Proces kanonizacyjny papieża Polaka dobiega końca. W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, gdzie się toczy proces, wybrany przypadek cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II, zaaprobowały komisje lekarzy i teologów.

W pierwszej połowie lipca odbędzie się jeszcze głosowanie w komisji kardynałów i biskupów z kongregacji, co jednak uważa się już za czystą formalność. Po tym głosowaniu do papieża Franciszka uda się prefekt kongregacji kardynał Angelo Amato i zreferuje mu przebieg procesu i poprosi o zgodę na kanonizację. Wówczas wyznaczona zostanie jej data.

Dotychczas dominowały przypuszczenia, że gdyby ceremonia ta odbyła się w tym roku, to najpewniej 20 października, czyli dwa dni przed wspomnieniem liturgicznym błogosławionego Jana Pawła II.

Jako drugą możliwą datę niektórzy watykaniści, między innymi z portalu Vatican Insider, wymieniają 24 listopada. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że data ta budzi wątpliwości strony polskiej ze względu na trudniejsze o tej porze roku warunki pogodowe i obawy, czy wielu Polaków zdecydowałoby się wtedy przyjechać do Rzymu.