Rząd Włoch stanowczo potępił chuligańskie zachowania kibiców Lazio w Warszawie przed meczem z Legią. Jednocześnie zaapelował do polskich władz o obronę praw włoskich obywateli. Pilne oświadczenie w tej sprawie złożyła w parlamencie wiceszefowa MSZ Marta Dassu.

W informacji przedstawionej w Izbie Deputowanych na wniosek prawicowego ugrupowania włoska wiceminister spraw zagranicznych poinformowała, że w areszcie w Polsce przebywa od czwartku jeszcze 22 kibiców rzymskiego klubu. Dassu dodała, że niektórzy fani Lazio relacjonowali, że byli "bardzo źle traktowani" w Polsce.

W ubiegłym tygodniu przed meczem z Legią, w ramach piłkarskiej Ligi Europejskiej, w Warszawie zatrzymano około 160 kibiców klubu Lazio Rzym. 22 spośród nich oczekuje w areszcie na procesy.

Apel do szefa polskiego MSZ

Wczoraj szefowa włoskiego MSZ Emma Bonino zaapelowała do ministra Radosława Sikorskiego, by zaangażował się w uwolnienie znajdujących się wciąż w areszcie kibiców z Rzymu. W wydanej nocie poinformowała, że polski minister obiecał jej osobiste zainteresowanie się sprawą.

Rzeczywiście, minister Sikorski rozmawiał z minister Bonino. Padła prośba o pomoc w wyjaśnieniu sytuacji kibiców Lazio. Minister Sikorski podkreślił, że kibice zostali pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z polskim prawem, a decyzję wydają niezawisłe sądy. Zaoferował również pomoc w przekazaniu polskiej policji pytań strony włoskiej dotyczącej tej sprawy - stwierdził rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

(MRod)