Szachy są w islamie zakazane, ponieważ są stratą czasu i prowadzą do rywalizacji między ludźmi – tak twierdzi w nagraniu wideo wielki mufti Arabii Saudyjskiej. Jego stwierdzenie wywołało falę krytyki i ożywioną debatę wśród saudyjskich użytkowników Twittera.

Szachy są w islamie zakazane, ponieważ są stratą czasu i prowadzą do rywalizacji między ludźmi – tak twierdzi w  nagraniu wideo wielki mufti Arabii Saudyjskiej. Jego stwierdzenie wywołało falę krytyki i ożywioną debatę wśród saudyjskich użytkowników Twittera.
Szachy powstały w Indiach. Są jedną z najstarszych gier / Paweł Jaskółka /PAP

Niektórzy internauci odrzucają argumentację wielkiego muftiego Abdel Aziza al-Szejka. Pisząc, że szachy to inteligentna gra. Część osób broni jego opinii.

Nagranie pojawiło się na YouTube w grudniu, ale głośno zrobiło się w nim w ostatnich dniach.

Nie po raz pierwszy któryś z ultrakonserwatywnych teologów muzułmańskich przestrzega przed szachami. Uczynił to już w Iranie wielki ajatollah Ali al-Sistani. Ogłosił, że islam zabrania szachów, ponieważ mogą one zostać wykorzystane do hazardu, czego ta religia nie toleruje.

Szachy powstały w Indiach. Są jedną z najstarszych gier. W V wieku trafiły do Persji, a dwa wieki później zaczęli w nie grać Arabowie. W VIII lub IX wieku dotarły do Europy.

(mpw)