"Wielka Brytania musi być przygotowana na ofiary w ludziach" - to słowa brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira. W wywiadzie dla tygodnika "Observer", Blair raz jeszcze stwierdził, że anglo-amerykańskie siły toczą "sprawiedliwą wojnę" w Afganistanie.

„Terroryzm propagowany przez bin Ladena musi być zniszczony, a tego nie da się zniszczyć bez ryzykowania życia żołnierzy” – powiedział w wywiadzie dla „Observera” Tony Blair. Ciąży na mnie bardzo ciężka odpowiedzialność, ale naprawdę nie ma innej alternatywy. Szef brytyjskiego rządu nie ograniczył się jedynie do analizy sytuacji w Afganistanie. Jego zdaniem równie ważne jest rozwiązanie sytuacji na Bliskim Wschodzie – stworzenie mostu porozumienia między Palestyną a Izraelem. Jednocześnie w wywiadzie brytyjski premier stara się uspokoić Brytyjczyków podkreślając, że pierwsza fala przeciwko terroryzmowi ograniczona będzie do Afganistanu. Brytyjska administracja nie chce rozszerzenia konfliktu o inne państwa. Komentatorzy zauważają, że wśród hipotetycznych przeciwników w walce z terroryzmem wymienia się Irak.

Wraz z prowadzeniem działań wojennych nie ustają polityczne wysiłki "scementowania" antyterrorystycznej koalicji. W tym celu w Moskwie przebywa właśnie wicepremier Wielkiej Brytanii John Prescott.

13:15