W Rzymie przedstawiono nową, poprawioną wersję pomnika Jana Pawła II, którego poprzednia forma wywołała falę krytyki i protestów. Monument poprawił jego autor, włoski rzeźbiarz Oliviero Rainaldi.

Pomnik po kilku korektach pokazano przed dworcem kolejowym Termini, gdzie został odsłonięty w poprzedniej wersji w maju 2011 roku. Rainaldi poprawił głowę papieża oraz jego płaszcz. W najbliższych dniach wszystkie prace zostaną ukończone.

Rainaldi powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony z obecnego kształtu monumentu papieża. Podkreślił, że jego poprzednia, bardzo krytykowana wersja, była rezultatem przede wszystkim źle wykonanego odlewu.

Pomnik zostanie ponownie odsłonięty być może jeszcze we wrześniu.

Monument odsłonięto w 2011 roku

Pomnik na Termini został uroczyście odsłonięty 18 maja 2011 roku, w rocznicę urodzin Jana Pawła II i tuż po jego beatyfikacji. Wywołał powszechną falę miażdżącej krytyki oraz żądań, by natychmiast został usunięty. Między innymi krytykowano wyjątkowo nieudaną głowę Jana Pawła II oraz jego rozchylony płaszcz, który w poprzedniej wersji nazywany był sarkastycznie przez media "budką strażniczą". Dzieło skrytykował nawet watykański dziennik "L'Osservatore Romano", który ocenił dosadnie, że pomnik wygląda, jak po wybuchu bomby.