Watykan przyjął dymisję biskupa Limburga w Niemczech Franza-Petera Tebartza-van Elsta. Duchowny jest oskarżany o szastanie pieniędzmi i wydanie milionów euro na budowę rezydencji z kościelnego funduszu pomocy. Dymisję złożył w październiku ubiegłego roku.

"Ustępujący biskup otrzyma w stosownym czasie inne zadanie" - informuje Watykan. W komunikacie mowa jest również o tym, że Kongregacja do spraw Biskupów uważnie zapoznała się z raportem ws. budowy ośrodka diecezjalnego St. Nikolaus, gdzie doszło do nieprawidłowości. Stolica Apostolska uznała, że w diecezji doszło do sytuacji, która "uniemożliwia pełnienie owocnej posługi przez biskupa Franza-Petera Tebartza-van Elsta" i dlatego przyjęła jego dymisję. 

Administratorem apostolskim w Limburgu został biskup Manfred Grothe.

"Ojciec Święty prosi duchowieństwo i wiernych z diecezji w Limburgu o to, aby decyzję Stolicy Apostolskiej przyjęli z posłuszeństwem i by zechcieli zaangażować się na rzecz przywrócenia klimatu miłości i pojednania" - podkreślił Watykan.

Wcześniej na jaw wyszło, że biskup Tebartz-van Elst wykorzystał środki z funduszu pomocy dla wielodzietnych rodzin na budowę swej luksusowej rezydencji, która kosztowała ponad 30 milionów euro.