Izraelska policja aresztowała mężczyznę, który zbezcześcił drewniany krzyż na terenie opactwa benedyktynów przy bazylice Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie. 21-latek przedostał się na teren klasztoru przez ogrodzenie.

Wandal został zatrzymany przez ochronę kompleksu, która zawiadomiła policję. Rzecznik zakonu benedyktynów, ojciec Nikodemus powiedział, że mężczyzna zniszczył także posągi na terenie opactwa, w tym jeden, który wzniesiono na grobie jedynego mnicha z izraelskim obywatelstwem.

Opactwo benedyktynów w Jerozolimie w minionych latach często padało ofiarą wandali. Uważa się, że sprawcy wywodzą się z ruchu żydowskich ekstremistów przeprowadzających podobne ataki w odwecie za palestyńskie ataki lub w proteście przeciwko propalestyńskiej - jak twierdzą - polityce rządu. Celem wandali były meczety, kościoły, a także żydowskie organizacje nawołujące do pojednania izraelsko-palestyńskiego.

Położona na górze Syjon bazylika Zaśnięcia Maryi Panny, wzniesiona na miejscu bizantyjskiego kościoła, tworzy jedną całość z klasztorem benedyktynów. Ziemię pod budowę kościoła przekazał niemieckiemu stowarzyszeniu religijnemu cesarz Wilhelm II, który nabył grunt od sułtana Imperium Osmańskiego.