W stolicy USA odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Zbigniewa Brzezińskiego. Politolog, wykładowca uniwersytecki i w latach 1977-81 doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera zmarł 26 maja w wieku 89 lat.

Od mszy żałobnej w katolickiej katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie rozpoczęły się uroczystości żałobne po śmierci Zbigniewa Brzezińskiego. Uczestniczyli w nich szef MSZ Witold Waszczykowski i szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Oprócz najbliższej rodziny i przyjaciół zmarłego wybitnego politologa i eksperta w sprawach międzynarodowych w katedrze zgromadzili się przedstawiciele poprzednich amerykańskich administracji, Kongresu i elit kształtujących politykę zagraniczną USA. Na uroczystościach m.in. pojawili się były prezydent USA Jimmy Carter i byla sekretarz stanu Madeleine Albright.

Minister Szczerski - jak poinformowała Ambasada RP W Waszyngtonie - przywiózł na uroczystości list z kondolencjami od prezydenta Andrzeja Dudy.

Katedra św. Mateusza jest świątynią arcybiskupa archidiecezji waszyngtońskiej, którym jest obecnie kardynał Donald Wuerl.

Ponieważ św. Mateusz jest patronem m.in. służby cywilnej (przed powołaniem do grona apostołów był celnikiem, czyli poborcą podatkowym), konsekrowana w 1895 roku katedra była miejscem wielu historycznych wydarzeń́. W roku 1963 celebrowano tam mszę żałobną po śmierci prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Papież Jan Paweł II odprawił tam mszę podczas swej pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych w roku 1979.

Po nabożeństwie żałobnym odbyło się w siedzibie Ośrodka Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) spotkanie upamiętniające życie i dokonania Brzezińskiego. Zarówno nabożeństwo, jak i ściśle prywatne spotkanie w siedzibie CSIS były zamknięte dla mediów.

Zbigniew Brzeziński zmarł w 26 maja w wieku 89 lat w szpitalu Inova Fairfax w należącym do aglomeracji waszyngtońskiej mieście Falls Church w stanie Wirginia.

Doradca prezydenta USA, wpływowy ekspert, zwolennik twardego kursu wobec Moskwy

Zbigniew Brzeziński urodził się w Warszawie 28 marca 1928 roku. Jego ojciec Tadeusz Brzeziński był dyplomatą, od 1938 roku konsulem RP w Kanadzie. Przyszły doradca prezydenta Cartera skończył tam szkołę i Uniwersytet McGilla w Montrealu, a na Uniwersytecie Harvarda obronił pracę doktorską z historii totalitaryzmu sowieckiego. W 1958 roku został obywatelem USA. Rok wcześniej, po raz pierwszy od emigracji za Zachód, odwiedził Polskę.

Po doktoracie wykładał na Harvardzie, a w 1960 roku został profesorem na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Od młodości związany był z Partią Demokratyczną, doradzał prezydentom: Johnowi Kennedy'emu i Lyndonowi Johnsonowi. W latach 70. polemizował z antywojenną lewicą w swej partii i krytykował politykę odprężenia prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda, która kładła - jego zdaniem - nadmierny nacisk na kontrolę zbrojeń, nie doceniając kwestii praw człowieka, co prowadziło do ustępstw wobec ZSRR.

Jako współzałożyciel tzw. Komisji Trójstronnej - organizacji polityków i biznesmenów pragnących zacieśnienia sojuszu USA, Europy i Japonii - Brzeziński zaprosił do niej ówczesnego gubernatora Georgii Jimmy'ego Cartera. Kiedy Carter został prezydentem, mianował Brzezińskiego swym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego.

Na nowym stanowisku Brzeziński położył nacisk na kluczową rolę "trzeciego koszyka", praw człowieka w Akcie Końcowym Helsińskiej Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Wzmocniło to opozycję w ZSRR i krajach Europy Wschodniej. Forsując ten kurs, Brzeziński musiał przezwyciężyć opór sekretarza stanu Cyrusa Vance'a, który opowiadał się za ustępstwami wobec Moskwy, aby ułatwić rozmowy o redukcji broni strategicznej (SALT).

Po sowieckiej inwazji w Afganistanie Brzeziński zorganizował pomoc dla afgańskich mudżahedinów. Kosztem 3 miliardów dolarów CIA, współpracując z wywiadem Pakistanu, dostarczyła im m.in. pociski rakietowe Stinger, którymi mogli zestrzeliwać sowieckie helikoptery.

Zimą 1980 roku z inicjatywy Brzezińskiego ustępujący z urzędu Carter zmobilizował przywódców Europy Zachodniej i papieża Jana Pawła II, aby wystąpili w obronie Polski, zagrożonej interwencją ZSRR. W listach przestrzegli oni Moskwę przed tym krokiem uprzedzając, że położy to kres odprężeniu w Europie.

Po odejściu z rządu w 1981 roku Brzeziński pozostał wpływowym ekspertem ds. polityki zagranicznej USA. Szczególnie angażował się w sprawy polityki wobec ZSRR i bloku wschodniego.

Profesor miał również ogromne zasługi dla Polski. Mocno wspierał przyjęcie Polski do NATO, współpracując na tym polu z Polonią amerykańską. W rozmowach z korespondentami w Waszyngtonie nie stronił od wypowiedzi i rad w sprawach polskiej polityki wewnętrznej.

(mal)