​W Rosji najszybciej na świecie przybywa milionerów i miliarderów. Ich liczba mimo kryzysu będzie rosła przez najbliższe lata i wzrośnie o jedną czwartą. W 2023 roku w Rosji będzie żyło 124 miliarderów oraz blisko 2 tysiące osób z majątkiem powyżej 30 milionów dolarów - wynika z badań. Tylko w poprzednim roku liczba rosyjskich miliarderów zwiększyła się o 7 procent.

Eksperci przekonują, że to tendencja globalna. Bogaci stają się coraz bogatsi. W Rosji rośnie także liczba zwykłych bogaczy o majątku nie mniejszym niż milion dolarów. Jest ich ponad 160 tysięcy i też ich liczba ma wzrastać. W 2023 będzie ich już blisko 200 tysięcy.

Rosja zajmuje 5. miejsce na świecie, jeżeli chodzi o miliarderów. Jednak różni się od innych krajów ogromnym rozwarstwieniem społeczeństwa. 80 proc. aktywów Rosji zgromadziło 10 proc. obywateli. Większość z nich chce emigrować, bądź już ma paszporty innych państw w kieszeni.

Odróżniają się również konserwatywnym podejściem do inwestowania nagromadzonych przez siebie środków. Rosyjscy miliarderzy jedną czwartą swego majątku trzymają po prostu w gotówce zdeponowanej w bankach na całym globie. Bardziej wierzą walucie niż inwestycjom w instrumenty finansowe i akcje.

Opracowanie: