Ponad 2 biliony USD, czyli ok.10 proc. PKB USA, wart jest przegłosowany w piątek przez amerykańską Izbę Reprezentantów pakiet stymulacyjny. Ma on na celu złagodzenie gospodarczych skutków koronawirusa. Prezydent Donald Trump zapowiedział szybkie podpisanie ustawy, którą uchwalił już Senat.

2 biliony dolarów to - zgodnie z danymi Banku Światowego - kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia.

Historyczny pakiet ma na celu złagodzenie gospodarczych skutków epidemii koronawirusa, w wyniku której w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 1400 osób, a zakażonych jest ponad 93 tys. W USA zamknięto tysiące firm, zagrożone są miliony miejsc pracy, a ponad połowie ludności nakazano pozostać w domach.

Ustawa liczy ponad 800 stron

Licząca ponad 800 stron ustawa przewiduje m.in. fundusz o wartości 500 mld USD na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto pakiet przeznacza 350 mld USD na pożyczki dla małych firm, 250 mld USD na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld USD dla szpitali.

Zapisano w nim również jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 USD dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tys. USD rocznie.

Po dniach nerwowych negocjacji pod presją czasu porozumienie w sprawie rekordowego pakietu zawarli Republikanie i Demokraci, jednomyślnie przegłosowując go w środę w Senacie. By ustawa weszła w życie konieczny jest jeszcze podpis prezydenta Trumpa.

SPRAWDŹ: Tarcza antykryzysowa w Sejmie: "Deficyt budżetowy nie jest "świętym Graalem"