Rozpoczęła się procedura przekazania oskarżonego o zbrodnie wojenne Johna Demjaniuka niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości. Amerykańskie władze zabrały 89-letniego mężczyznę z jego domu w stanie Ohio i zawiozły na lotnisko. W ubiegłym miesiącu Imigracyjna Rada Odwoławcza odrzuciła jego wniosek o odroczenie deportacji ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec.

Urodzony na Ukrainie Demjaniuk jest podejrzany o współudział w zamordowaniu 29 tysięcy europejskich Żydów w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze w 1943 r. Oprócz obozu w Sobiborze służył też jako strażnik w obozach koncentracyjnych na Majdanku, w Treblince i Flossenburgu. Dawni więźniowie twierdzą, że był nazywany "Iwanem Groźnym". Podejrzany nie przyznaje się do zarzutów zbrodni nazistowskich, twierdząc, że służył w Armii Czerwonej i dostał się do niewoli niemieckiej w 1942 roku.

Po wojnie Demjaniuk trafił do obozu dla uchodźców w Monachium. W 1952 r. wyemigrował do USA. W 1986 r. został wydany Izraelowi w związku z oskarżeniem o udział w zagładzie Żydów. Został skazany na śmierć w procesie dotyczącym czynów, których miał się dopuścić w czasie, gdy był strażnikiem w obozie w Treblince. Jednak Sąd Najwyższy Izraela uchylił ten wyrok, uzasadniając, że nie ma wystarczających dowodów, iż oskarżony był osławionym "Iwanem Groźnym". Demjaniuk wrócił po tym wyroku do Stanów Zjednoczonych.