Wielotygodniowe upały i brak opadów zmieniły Wielką Brytanię nie do poznania. Widać do szczególnie z kosmosu. Jeszcze przed dwoma miesiącami kraj ten wyglądał na zdjęciach satelitarnych jak wielki, zielony ogród. Dziś przypomina Saharę.

Spalone słońcem pola uprawne i parki zmieniły krajobraz nie do poznania. W Londynie na przykład ostatnio padał deszcz 29 maja! Niepokojąco niski stan wód gruntowych już doprowadził do wprowadzenia zakazu używania węży ogrodowych w Irlandii Północnej. Podobny wejdzie w życie na początku sierpnia w zachodnio-północnej Anglii.

Mój trawnik wygada koszmarnie, ziemia jest popękana. Staram się oszczędzać wodę, więc chyba z kwiatami będę musiała się pożegnać – narzeka właścicielka ogrodu w stolicy.

Osoby, które ekologicznie i z troską o środowisko podlewały trawniki deszczówką, nie robią tego od tygodni. Powód jest prosty – brak deszczu.

Meteorolodzy ostrzegają, że jeśli średnie temperatury i susza utrzymają się przez kolejne dwa miesiące, może to być najgorętsze lato na Wyspach w historii.

(az)