Co najmniej 1000 tybetańskich studentów protestowało w mieście Tongren na zachodzie Chin przeciwko ograniczeniom w używaniu ich języka. Taką informację podali mieszkańcy miasta i organizacja broniąca praw człowieka, Free Tibet (Wolny Tybet).

Organizacja szacuje, że w demonstracji mogło wziąć udział nawet od 5 tys. do 9 tys. ludzi. Studenci przeszli ulicami miasta we wtorek skandując hasła poparcia dla ochrony kultury tybetańskiej. Policja nie interweniowała.

Rozeszli się do domów wczesnym popołudniem po tym, jak wyszedł do nich przedstawiciel władz i porozmawiał z nimi - zrelacjonował jeden z mieszkańców Tongrenu. Dodał, że po proteście nie zauważył zaostrzenia środków bezpieczeństwa w mieście.

Według organizacji Free Tibet protesty wywołały reforma polityki edukacyjnej ograniczająca wykorzystanie języka tybetańskiego w szkołach i wprowadzająca chiński, jako język nauczania większości przedmiotów.

Chińczycy wprowadzają reformy, które przypominają mi "rewolucję kulturalną" (Mao Zedonga) - powiedział nauczyciel, na którego powołuje się Free Tibet. - Ta reforma jest nie tylko zagrożeniem dla naszego ojczystego języka, ale jest również pogwałceniem chińskiej konstytucji, która ma chronić nasze prawa.

Okolice miasta Tongren to zamieszkany w znacznej mierze przez Tybetańczyków region w prowincji Qinghai, gdzie urodził się przebywający na uchodźctwie ich duchowy przywódca Dalajlama XIV.

Chiny rządzą w Tybecie żelazną ręką odkąd chińska armia zajęła ten region w 1950 roku, jednak w innych częściach kraju jak Qinghai zazwyczaj pozostawiają Tybetańczykom większą swobodę.

Język tybetański jest oficjalnym językiem w Tybecie i regionach Chin, gdzie Tybetańczycy są główną grupą etniczną. Władze w Pekinie od dziesięcioleci promują jednak język mandaryński w ramach ujednolicanie kraju.

W protestach Tybetańczyków przeciwko chińskim władzom, do których doszło w marcu 2008 roku, zginęło co najmniej 19 ludzi. Według tybetańskich organizacji na uchodźctwie zabitych mogło być nawet 200 osób.