Samolot pasażerski Tu-154M pomyślnie wystartował z porzuconego lotniska w miejscowości Iżma, w Republice Komi na północnym wschodzie Rosji. Maszyna przymusowo lądowała tam we wrześniu ubiegłego. Dziś odleciała do odległej o 300 km Uchty.

Lecący z Jakucji do Moskwy samolot pasażerski Tu-154M rosyjskiego czarterowego towarzystwa Ałrosa lądował awaryjnie w bazie śmigłowcowej w miejscowości Iżma w Republice Komi. W maszynie prawdopodobnie nastąpiła awaria instalacji elektrycznej. czytaj więcej

Z Uchty maszyna uda się do Samary, gdzie w zakładach lotniczych Awiakor zostanie poddana przeglądowi. Na razie nie wiadomo, czy samolot wróci do eksploatacji.

Tu-154M należy do rosyjskich linii lotniczych Ałrosa. W Iżmie, gdzie na dawnym lotnisku utworzono lądowisko dla śmigłowców, maszyna wylądowała 7 września 2010 roku. Powodem przymusowego lądowania była awarii instalacji elektrycznej, wskutek czego przestały działać urządzenia radionawigacyjne. Awaria nastąpiła, gdy lecący z miejscowości Mirnyj do Moskwy samolot był na wysokości 10 tys. metrów.

Załoga nie była w stanie określić aktualnej pozycji maszyny ani doprowadzić jej do któregoś z czterech portów lotniczych w regionie: Peczory, Uchty, Workuty lub Uzinska. Ponieważ w zbiornikach znajdował się już tylko półgodzinny zapas paliwa, pilot skierował Tupolewa na pierwsze lądowisko, jakie dostrzeżono po zejściu poniżej pułapu chmur.

41-letni dowódca załogi Jewgienij Nowosiołow posadził samolot na liczącym 1200 metrów pasie startów i lądowań, choć normalnie Tu-154M potrzebuje do tego pasa o długości 2200 metrów. Wcześniej w Iżmie lądowały tylko maszyny typu Jak-40 i An-24.

Lądowanie Tupolewa odbyło się za trzecim podejściem. Maszyna wyjechała 200 metrów poza lądowisko, ścinając niewielkie drzewka i ryjąc głębokie koleiny w ziemi. Nikt spośród 72 pasażerów i 9 członków załogi nie odniósł obrażeń. Sam samolot doznał tylko niewielkich uszkodzeń.

Nowosiołow za swój wyczyn został uhonorowany przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa tytułem Bohatera Rosji. Wysokie odznaczenia państwowe otrzymali też pozostali członkowie załogi.