Lekarze w austriackiej klinice Freistadt amputowali pacjentowi niewłaściwą nogę. Przedstawiciele placówki przyznali, że była to "tragiczna pomyłka", wynikająca z błędu ludzkiego.

Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek. 82-letni pacjent austriackiego kliniki Freistadt, znajdującej się niedaleko czeskiej granicy, cierpiał na wiele chorób. Schorzenia były na tyle poważne, że lewa noga pacjenta wymagała amputacji.

"Niestety, w wyniku szeregu niefortunnych okoliczności, wystąpił błąd polegający na usunięciu prawej zamiast lewej nogi" - przekazali przedstawiciele placówki. Dodali, że są całą sytuacją zaszokowani, a w swojej pracy starali się zapewnić standardy najwyższej jakości.

Musimy się dowiedzieć, jak ta porażka, ten błąd mógł się wydarzyć. Chciałbym z tego miejsca publicznie przeprosić - powiedział dyrektor medyczny kliniki Norbert Fritsch na konferencji prasowej.

Źle zaznaczyli?

Tragiczna pomyłka została zauważona podczas zmiany bandaża w czwartkowy poranek. Austriacki serwis informacyjny Heute pisze, że 82-latek, ze względu na chorobę, początkowo nie zorientował się, że lekarze popełnili błąd. Medycy mieli go także poprosić o potwierdzenie z góry, że amputowano właściwą nogę, ale niestety pacjent miał problemy z artykulacją. 

Błąd został najprawdopodobniej popełniony na krótko przed operacją. Medycy mogli źle zaznaczyć, która noga miała zostać amputowana.

Klinika obecnie bada sprawę. Zapowiedziano również przegląd standardów leczenia pacjentów. 

82-latkowi zaproponowano pomoc psychologiczną. Nadal musi on przejść kolejną operację usunięcia lewej nogi aż do połowy uda. Operacja jest planowana w najbliższym czasie.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.