Seria ataków bombowych w Tajlandii, w których w ciągu 24 godzin w czwartek i piątek zginęły cztery osoby, została przygotowana przez jedną osobę - poinformowała tajlandzka policja w niedzielę. W związku z jednym z ataków dokonano aresztowania - dodano.

Seria ataków bombowych w Tajlandii, w których w ciągu 24 godzin w czwartek i piątek zginęły cztery osoby, została przygotowana przez jedną osobę - poinformowała tajlandzka policja w niedzielę. W związku z jednym z ataków dokonano aresztowania - dodano.
Po atakach ulice w Tajlandii patroluje więcej służb /NARONG SANGNAK /PAP/EPA

Te akty (terroru) zostały przeprowadzone jednocześnie w kilku miejscach przez grupę ludzi, która dostawała rozkazy od jednej osoby - przekazał na konferencji prasowej w Bangkoku szef regionalnej policji Pongsapat Pongcharoen.

Nie ujawnił, kogo podejrzewają służby. Dotychczas do przeprowadzenia zamachów nie przyznała się żadna organizacja, a rząd zaapelował do policji o przeprowadzenie dogłębnego, bezstronnego śledztwa. Zdaniem komentatorów podejrzenie ostatecznie padnie na przeciwników rządzącej junty lub rebeliantów z muzułmańskich prowincji kraju na południu; islamscy rebelianci z tego regionu nie należą do globalnego ruchu dżihadu, lecz buntują się przeciwko dyskryminacji Malajów oraz muzułmanów w zamieszkanej głównie przez buddystów Tajlandii.

Pongsapat poinformował również, że w związku z jednym z ataków, dokonanym na supermarket w prowincji Nakhon Si Tahmmarat, aresztowany został podejrzany mężczyzna, który jest obecnie przesłuchiwany. Jak dodał, zdaniem policji w dokonanie tego zamachu zaangażowana była grupa ludzi, a ruchy pozostałych podejrzanych są monitorowane.

Policja poinformowała, że podczas weekendu znalazła i rozbroiła pięć ładunków; miały wybuchnąć wraz z pozostałymi bombami, które zadziałały. Dwa urządzenia zapalające, ukryte w ładowarkach do telefonów komórkowych, znaleziono na targu w miejscowości turystycznej Hua Hin w niedzielę. Oba urządzenia, które według policji znajdowały się tam od środy, rozbrojono. Jeden ładunek wybuchowy znaleziono na wyspie Phuket w niedzielę i również rozbrojono; czas detonacji wyznaczony był na godz. 3 nad ranem w piątek. Dwa pozostałe ładunki wykryto w sobotę w pobliżu supermarketu, przy którym trzeci wybuchł w piątek nad ranem.

Do wszystkich wybuchów w czwartek i piątek doszło na południe od Bangkoku, co sugeruje zdaniem obserwatorów, że były wymierzone w branżę turystyczną. Od bezkrwawego zamachu stanu w maju 2014 roku gospodarka Tajlandii uległa spowolnieniu, ale sektor turystyczny pozostał jednym z nielicznych mocnych punktów. Od początku roku Tajlandię odwiedziło ponad 14 mln gości, wobec 12,5 mln rok temu.

Między czwartkowym wieczorem a piątkiem rano w sumie w pięciu miastach Tajlandii zdetonowano zdalnie co najmniej 12 ładunków wybuchowych. Według agencji EFE, powołującej się na policję, w atakach zginęło co najmniej czterech Tajlandczyków. W eksplozjach w Hua Hin, ok. 200 kilometrów na południowy zachód od Bangkoku, rannych zostało czterech Niemców, trzech Holendrów, dwóch Włochów i obywatel Austrii.

W piątek tajlandzka policja poinformowała, że główną rozpatrywaną wersją jest "sabotaż lokalny" w celu zdestabilizowania kraju, a "terroryzm międzynarodowy" jest mniej prawdopodobny.

Według komentatorów czas zorganizowania ataków i ich lokalizacja wskazują, że stoją za nimi przeciwnicy rządzącej junty. Do zamachów doszło niecały tydzień od referendum, w którym ponad 60 proc. wyborców zagłosowało za nowym, kontrowersyjnym projektem konstytucji, mającym otworzyć drogę do wyborów w 2017 roku. Referendum było największym testem opinii publicznej od przejęcia władzy przez armię i jest postrzegane jako impuls dla legitymacji rządu i jego planów. Frekwencja wyniosła ok. 55 proc.

(az)