Trzy szympansy, które w środę wydostały się z klatki z zoo w Szwecji, zostały schwytane - podał park dla zwierząt Furuvik pod Gavle, 180 km na północ od Sztokholmu. Potwierdzono, że w wyniku obławy zastrzelono cztery inne osobniki, w tym słynnego samca Santiano.

"Szympansy Maria Magdalena, Tjobbe oraz Selma znajdują się w bezpiecznym miejscu. Nie ma już ryzyka, że wydostaną się na zewnątrz. Akcja zostaje odwołana, teraz skupiamy się nad opieką nad nimi" - przekazano w komunikacie.

Selma jest ranna, na razie nie wiadomo, w jakim jest stanie.

Cztery zastrzelone szympansy

Wśród czterech zastrzelonych szympansów jest Santiano, który zasłynął w 2009 roku, gdy okazało się, że potrafi planować, czyli ma cechę charakterystyczną tylko dla ludzi. Samiec nauczył się zbierać niepostrzeżenie kamienie, ukrywał je w sianie, aby później w chwili agresji rzucać nimi w publiczność.

Szympans jest również autorem obrazów, sprzedawanych na aukcjach charytatywnych. Jednym z dzieł obdarowana została następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria.

Do ucieczki kilku szympansów doszło w środę. Zwierzęta przedostały się na teren zoo, część z nich została zastrzelona. Według władz parku była to jedyna możliwość, gdyż "szympansy są silne, mają wysoką kategorię ryzyka "narażenia człowieka na niebezpieczeństwo".

Pozostałe osobniki, mimo że opuściły klatki, nie wyszły poza budynek, w którym mieszkały. Od środy były dokarmiane, m.in. dostały gorącą czekoladę, oraz były obserwowane i pilnowane przez ludzi z bronią.

Niejasne są okoliczności wydostania się szympansów. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja.