Sąd w Belgradzie skazał na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu Miroslava Jegdicia, szwagra byłego dowódcy sił Serbów bośniackich Ratko Mladicia. To kara za pomoc w ukrywaniu generała przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości.

Jegdić, brat Bosiljki, żony Mladicia, został uznany za winnego ukrywania ściganego za zbronie wojenne generała w okresie od lutego do kwietnia 2006 roku. Poszukiwany miał w tym czasie przebywać w domu Jegdicia pod Belgradem. Wyrok zapadł w wyniku ugody z prokuraturą, w ramach której oskarżony przyznał się do winy.

Kolejny skazany za ukrywanie zbrodniarza


W sierpniu serbski sąd skazał na rok więzienia w zawieszeniu innego członka rodziny Mladicia - jego kuzyna Branislava Mladicia, który ukrywał go przez pięć lat w swoim domu w Lazarevie na północnym wschodzie Serbii, aż do aresztowania generała w maju 2011 roku. Jak informuje belgradzkie radio B-92, latem jeszcze kilku krewnych Mladicia przyznało się do jego ukrywania i po zawarciu ugody z prokuraturą otrzymało wyroki w zawieszeniu.

70-letni Ratko Mladić jest obecnie sądzony przez trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii za zbrodnie popełnione podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995. Akt oskarżenia stawia Mladiciowi 11 zarzutów, obejmujących ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym udział w masakrze blisko 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w lipcu 1995 roku.

Zatrzymany w Serbii po 16 latach poszukiwań, Mladić nie przyznaje się do winy i twierdzi, że działał w obronie Serbów w Bośni. Jeśli zostanie skazany, grozi mu dożywocie.