​3-leni cocker spaniel otrzymał zwierzęcy odpowiednik Orderu Brytyjskiego Imperium. Jest on nadawany czworonogom za wybitne zasługi. Suczka Molly opiekuje się codziennie ciężko chorą osobą na wózku inwalidzkim. Przynosi jej na żądanie przedmioty, pomaga się także rozebrać i umyć.

23-letnia Lucy Watts cierpi fizycznie i psychicznie, a sympatyczna Molly dba o to, by czuła się lepiej. Gdy dostaje gorączki, liże ja dla ostrzeżenia po rękach, a kiedy niebezpiecznie spada jej ciśnienie krwi, pomaga się położyć. Wkłada także do pralki ubrania i zamyka drzwi. Przynosi pocztę, którą listonosz dostarcza do domu. Wszystko to jest wynikiem szkolenia jakie pies przeszedł w wieku 10 miesięcy.

Jak zaznacza jego właścicielka, to dzięki Molly ma codziennie ochotę podnieść się z łózka. Dzięki niej odczuwam, że nie jestem dla nikogo ciężarem. Molly jest moją najlepszą przyjaciółką. Dzięki niej mogę żyć - mówi.

Molly jest czwartym psem, który zasłużył na to zaszczytne wyróżnienie. Poprzedni laureaci to: policyjny pies, który wytropił narkotyki warte 5 milionów funtów, pies ratownik ze straży nadbrzeżnej, który uratował życie dziewięciu osobom i pies służący podczas zamieszek, które 6 lat temu wybuchły w wielu brytyjskich miastach.

Również właścicielka Molly jest osobą utytułowaną. W ubiegłym roku otrzymała królewskie wyróżnienie: Order Członka Brytyjskiego Imperium za pracę charytatywną, której się poświęca. Bez pomocy swego psa nie mogłaby tego robić.

(az)