20 osób zginęło, a 26 zostało rannych w strzelaninie w El Paso w Teksasie. Sprawca - 21-letni mężczyzna - został zatrzymany.

Do strzelaniny w supermarkecie Walmart w El Paso doszło o godz. 10:35 czasu lokalnego (17:35 w Polsce). Zginęło w niej 20 osób, a 26 osób odniosło rany.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador poinformował, że wśród ofiar w El Paso były trzy osoby pochodzące z jego kraju.


Kim jest sprawca strzelaniny?


Sprawca strzelaniny - 21-letni Patrick Crusius pochodzi z oddalonego o ponad 1 tys. km od El Paso miasta Allen. Na miejsce zbrodni specjalnie wybrał miejscowość, w której mieszka wielu migrantów. W manifeście opublikowanym na Facebooku napisał, że atak to odpowiedź na "latynoską inwazję na Teksas".  Tekst jest pełen mowy nienawiści, nawołujący do przemocy, rasistowski, przekonujący o wyższości białych i obfitujący w pogróżki wobec różnych mniejszości w USA, w tym wobec imigrantów.

21-latek został zatrzymany. Grozi mu kara śmierci. Oddał się w ręce policji bez żadnego strzału; żaden z funkcjonariuszy nie jest ranny - poinformował rzecznik policji w El Paso, sierżant Robert Gomez.


Stanowczy komentarz prezydenta USA


Prezydent USA Donald Trump złożył kondolencje rodzinom ofiar strzelaniny w El Paso. "Nasze serdeczne myśli i modlitwy ślemy wraz z Melanią do wielkiego ludu Teksasu" - napisał na Twitterze. Ocenił, że "strzelanina w El Paso była nie tylko wydarzeniem tragicznym ale była też aktem tchórzostwa".

"Wiem, że wraz ze mną wielu w tym Kraju potępia ten przepełniony nienawiścią czyn. Nie ma żadnego argumentu czy wymówki, która usprawiedliwiałaby kiedykolwiek zabijanie niewinnych ludzi" - napisał Trump.