Rosyjski statek Akademik Czerski, który mógłby dokończyć układanie na dnie Morza Bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2, płynie do Egiptu - podały media w Rosji, powołując się na dane serwisów monitorujących ruch okrętów.

Akademik Czerski płynie do portu w Suezie. Wcześniej zmierzał w kierunku Sri Lanki, ominąwszy Singapur, gdzie pierwotnie miał przybyć 22 lutego. 

Serwis Vesselfinder ocenia, że do Suezu jednostka dotrze 25 marca.

O tym, że Akademik Czerski ułoży brakujące do ukończenia Nord Stream 2 około 160 km rurociągu, mówił minister energetyki Aleksandr Nowak. Od października 2019 roku statek znajdował się w porcie Nachodka na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie przechodził modernizację. 10 lutego media w Rosji podały, że Akademik Czerski wypłynął z tego portu i kieruje się do Singapuru.

Kłopotliwy Nord Stream 2

Pod koniec grudnia 2019 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2. Z Bałtyku odpłynęły w grudniu specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim. Koncern Gazprom zapowiedział, że strona rosyjska samodzielnie ukończy budowę.

Ministerstwo energetyki podało w lutym, że gazociąg powstanie najpóźniej na początku 2021 roku. Pierwotnie gazociąg Nord Stream 2 miał powstać do końca 2019 roku i Rosja zamierzała wówczas wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę.