Premier Władimir Putin to faktyczny przywódca Rosji - wynika z sondażu opublikowanego przez centrum analityczne Jurija Lewady. Aż 84 proc. ankietowanych twierdzi, że premier zachował wpływy i władzę z czasów , kiedy był prezydentem.

Ludzie mają poczucie, że wszystkie instrumenty władzy są w rękach Putina. Chociaż prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew jest nominalnym przywódcą, nie ma tych samych kontaktów z machiną państwa co Putin - tłumaczy wicedyrektor ośrodka Lewady, Aleksiej Grażdankin. Obaj politycy twierdzą, że regularnie konsultują się ze sobą i zgadzają się w prawie wszystkich kwestiach.

Z przeprowadzonych badań wynika, że 71 proc. Rosjan wierzy, że Putin i Miedwiediew działają w porozumieniu. Jedynie 15 proc. twierdzi, że są w konflikcie, 14 proc. nie chciało odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno 58-letni Putin, jak i 45-letni Miedwiediew w publicznych wystąpieniach nie wykluczają startu w wyborach prezydenckich w 2012 roku. Obaj unikają jednak jednoznacznych deklaracji.

Władimir Putin, prezydent w latach 2000-2008, nie mógł ubiegać się o kolejną, trzecią kadencję i zaproponował Miedwiediewa na swojego następcę. Miedwiediew z poparciem Putina bez problemu wygrał wybory w 2008 roku, a były prezydent został premierem z dużymi uprawnieniami. Większość analityków jest zdania, że za dwa lata Putin wystartuje w wyścigu o najwyższy urząd w państwie i wygra je w cuglach.

Gdyby obaj politycy stanęli w szranki, to według sondażu przeprowadzonego pod koniec czerwca przez centrum Lewady liczba Rosjan popierających Putina byłaby dwukrotnie większa od liczby zwolenników Miedwiediewa