Edward Snowden nie leci samolotem z Moskwy do Hawany - tak twierdzą ochroniarze z moskiewskiego lotniska Szeriemietiewo. Gdzie jest teraz były pracownik amerykańskiego wywiadu? Nie wiadomo. Snowden jest ścigany przez USA za to że ujawnił, jak tajne służby podsłuchują rozmowy telefoniczne i kontrolują internetowe wpisy.

Po południu agencja Interfax poinformowała, że samolot rosyjskich linii lotniczych Aerofłot z byłym pracownikiem służb wywiadowczych USA Edwardem Snowdenem o godz. 14.15 czasu moskiewskiego (godz. 12.15 czasu polskiego) wyleciał z Moskwy do Hawany. Chwilę później - powołując się na źródło w rosyjskich organach ścigania - zdementowała wiadomość. Także korespondent telewizji Rossija, który jest na pokładzie tej maszyny, utrzymywał tuż przed startem, że Snowdena nie ma na jej pokładzie.

Amerykanin był zarejestrowany na ten rejs. Uczynił to jeszcze w Hongkongu, skąd w niedzielę przyleciał do Moskwy. W samolocie do Hawany zarezerwowano mu miejsce nr 17.

Większość pasażerów Airbusa 330-200 stanowią dziennikarze. Lot do Hawany potrwa około 13 godzin. Trasa prowadzi m.in. przez strefę odpowiedzialności kontrolerów lotów w Nowym Jorku.