Były współpracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden podziękował władzom Rosji za przyznanie mu na rok tymczasowego azylu. W pierwszej wypowiedzi po opuszczeniu lotniska Szeremietiewo, skrytykował administrację prezydenta Baracka Obamy za "nieposzanowanie zasad prawa międzynarodowego i krajowego". Wyraził zadowolenie, że ostatecznie sprawiedliwość zwyciężyła. Tymczasem Biały Dom wyraził skrajne rozczarowanie przyznaniem azylu Snowdenowi.

Edward Snowden opuścił lotnisko. Nie powiedzą, gdzie zamieszka

Były współpracownik służb wywiadowczych USA Edward Snowden opuścił lotnisko Szeremietiewo w Moskwie. W strefie tranzytowej portu przebywał od 23 czerwca. Informację przekazała agencja RIA-Nowosti, powołując się na przedstawicieli lotniska. czytaj więcej

Snowden wyraził wdzięczność dla Rosji za zapewnienie mu azylu zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami. Za tymczasowy roczny azyl dla Snowdena wyraził wdzieczność także jego ojciec. Podziękował narodowi i prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Jestem bardzo wdzięczny Rosjanom i prezydentowi Władimirowi Putinowi - powiedział Lon Snowden w rosyjskiej telewizji.

Ojciec Snowdena na razie nie starał się o rosyjską wizę - poinformowała rosyjska ambasada w Waszyngtonie.

W środę 52-letni Snowden senior powiedział w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Rossija 24, że ma zamiar pojechać do Rosji, aby zobaczyć się z synem.

USA skrajnie rozczarowane decyzją w sprawie Snowdena

Tymczasem Biały Dom oświadczył, że USA są skrajnie rozczarowane tym, iż Rosja zezwoliła Edwardowi Snowdenowi na opuszczenie lotniska Szeremietiewo. W tej sytuacji Biały Dom rozważa celowość szczytu Obama-Putin - powiedział rzecznik Jay Carney.

Na lotnisku przebywał od końca czerwca

Przypomnijmy, że 30-letni Edward Snowden otrzymał na rok azyl tymczasowy w Rosji i oficjalnie przekroczył granicę Federacji Rosyjskiej, opuszczając strefę tranzytową lotniska Szeremietiewo w Moskwie, gdzie przebywał od 23 czerwca. Nie mógł jej opuścić, gdyż władze amerykańskie unieważniły mu paszport. Stany Zjednoczone, które oskarżają Snowdena o ujawnienie tajnych danych dotyczących inwigilacji elektronicznej, zabiegały o wydanie go im przez Rosję.