Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden podpisał wniosek o azyl w Rosji - podała agencja Interfax, powołując się na prominentnego rosyjskiego adwokata Anatolija Kuczerenę. Wcześniej na spotkaniu z obrońcami praw człowieka i dziennikarzami w Moskwie zapowiedział, że będzie prosił o rosyjski azyl.

W piątek na własne życzenie Snowden, przebywający od 23 czerwca w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, spotkał się z obrońcami praw człowieka i adwokatami.

Snowden sprawiał wrażenie bardzo zmęczonego i niepewnego, wyglądał jakby nie wiedział, co robić - relacjonuje korespondent RMF FM Przemysław Marzec, powołując się na Polonę Frelich, która brała w tym krótkim spotkaniu z amerykańskim uciekinierem.

Spotkanie odbyło się w niewielkiej sali konferencyjnej; jego uczestników przewieziono tam autobusem należącym do lotniska Szeremietiewo.

Cytowany przez agencję AFP uczestnik spotkania powiedział, że Snowden obiecał nie szkodzić więcej Stanom Zjednoczonym, co Rosja postawiła jako warunek udzielenia mu azylu.

Pobyt Snowdena w Rosji ma być tymczasowy, ostatecznym celem jest Ameryka Łacińska.

Edward Snowden wysłał od końca czerwca wnioski o azyl do 21 krajów. Większość z nich, w tym Polska, odrzuciła te prośby. Wstępną zgodę wyraziły Wenezuela, Nikaragua i Boliwia.

Od 23 czerwca Snowden najprawdopodobniej przebywa na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie - tam też spotkał się dziennikarzami. Pozostaje tam od swojego powrotu z Hong-Kongu; nie może on opuścić strefy lotniska bez zgody na udzielenie azylu lub ważnego paszportu (ten dokument unieważniły wcześniej Stany Zjednoczone).

Na spotkanie z byłym współpracownikiem CIA zostało zaproszonych 10 osób, w tym dziennikarze i obrońcy praw człowieka. W terminalu moskiewskiego lotniska zebrały się jednak tłumy oczekujących na wyjście Snowdena.