Słynny głowonóg Paul, który bezbłędnie przewidywał wyniki drużyny Niemiec podczas tegorocznego mundialu, ma już swojego następcę. W akwarium w Oberhausen pojawił się Paul II. Wiadomo, że urodził się we Francji, nie wiadomo natomiast, czy podobnie jak poprzednik jest obdarzony niezwykłymi zdolnościami.

Paul II trafił do Oberhausen już kilka tygodni temu. Pracownicy akwarium mieli nadzieję, że nauczy się od Paula bezbłędnego przepowiadania wyników meczów piłkarskich. Stary Paul miał go uczyć. Niestety, zmarł, zanim zdążył to zrobić - ubolewa rzeczniczka akwarium w Oberhausen.

Stary Paul ze stuprocentową skutecznością typował zwycięzców meczów podczas piłkarskich mistrzostw świata w RPA. Trafnych wyborów dokonywał, wybierając jedzenie z jednego z dwóch pojemników oznaczonych narodowymi flagami drużyn. Po mundialu pewne hiszpańskie zoo zwróciło się nawet do placówki w Oberhausen o "transfer" Paula, który przewidział między innymi, że to Hiszpanie zdobędą mistrzowski tytuł. Do przeprowadzki jednak nie doszło.

Teraz nie jest wykluczone, że Paul jeszcze raz zadziwi świat, choć już po śmierci. Gazeta "Komsomolskaja Prawda" spytała bowiem ośmiornicę w lipcu, kto będzie zwycięzcą następnych wyborów prezydenckich w Rosji: obecny prezydent Dmitrij Miedwiediew czy były prezydent, a obecny premier Władimir Putin. Reporter gazety przyłożył dwie kartki z nazwiskami do ściany akwarium, a ośmiornica bez wahania podpłynęła do jednej z tych kartek i przyssała się do szklanej ściany. Wynik zamknięto jednak w sejfie, zapowiadając, że pozostanie tajny aż do rosyjskich wyborów prezydenckich w 2012 roku.

Akwarium w Oberhausen zamierza teraz wybudować staremu Paulowi pomnik. Na DVD ma się natomiast wkrótce ukazać film dokumentujący przepowiednie słynnej ośmiornicy.