"Do 17 wzrosła w Chinach liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa, wywołującego zapalenie płuc" - poinformowała chińska telewizja publiczna. Według chińskich władz dotychczas potwierdzono 444 przypadki zarażenia nową, groźną chorobą.

Wcześniej wiceszef chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia Li Bin oświadczył, że mieszkańcy miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie pojawił się nowy niebezpieczny koronawirus, nie powinni nigdzie wyjeżdżać, a podróżnym zaleca się omijanie tego miasta.

Poza Chinami nowy koronawirus został już wykryty również w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Hongkonku i USA. We wtorek amerykańskie władze sanitarne podały, że zamieszkały w stanie Waszyngton trzydziestokilkuletni mężczyzna, który niedawno przebywał zagranicą, jest pierwszym wykrytym w USA nosicielem nowego niebezpiecznego koronawirusa.

Kolejne kraje wprowadzają środki ostrożności

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Singapuru powzięły nadzwyczajne środki ostrożności. Rozpoczęto kontrolę wszystkich pasażerów przybywających samolotami z Chin i odradza się podróżowanie do tego kraju. Mimo że w Singapurze nie wykryto jeszcze żadnego przypadku zarażenia, minister zdrowia tego kraju Gan Kim Yong powiedział, że najprawdopodobniej jest to tylko kwestia czasu.

Także władze Serbii wprowadziły wzmożone kontrole. Minister zdrowia tego kraju Zlatibor Lonczar powiedział, że służby na lotnisku Nikoli Tesli w Belgradzie są przygotowane na poddanie kwarantannie każdego podejrzanego o zarażenie nowym koronawirusem.

Osoby z podwyższoną temperaturą ciała zostaną poddane kwarantannie i przekazane do kliniki chorób zakaźnych w celu monitorowania - powiedziałLonczar. Dodał, że w Serbii pracują tysiące Chińczyków, a ponad 100 000 chińskich turystów odwiedziło Serbię w 2019 r.

Agencja RIA podała, że Rosjanie pracują nad szczepionką przeciwko nowej chorobie. Działająca w strukturach rosyjskiego ministerstwa zdrowia Rospotriebnadzor, federalna służba odpowiedzialna za nadzór nad ochroną praw konsumentów, podała, że wzmocniono także kontrolę sanitarną we wszystkich punktach wjazdu do kraju.

Trwają prace nad szczepionką. Za każdym razem, gdy mamy do czynienia z mutacją (wirusa), natychmiast zaczynamy opracowywać szczepionkę. To długi i skomplikowany proces. Decyzja jest podejmowana na podstawie ryzyka i poziomu potrzeb podyktowanych obecną sytuacją - potwierdziła Anna Popowa, szefowa Rospotriebnadzoru.

Pierwsze przypadki zakażenia odnotowano w chińskim Wuhan

Kolejnym krajem, w którym pojawiło się podejrzenie o zarażenie koronawirusem, jest Meksyk. Prezydent tego kraju Andres Manuel Lopez Obrador poinformował, że badany jest jeden potencjalny przypadek nowego wirusa w północnym stanie Tamaulipas.

Epidemia nowego typu koronawirusa wybuchła w chińskim mieście Wuhan tuż przed Nowym Rokiem. Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zarażeniom i ich kontroli.

GIS ostrzega podróżujących

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat dla podróżujących o zachorowaniach na zapalenie płuc w Wuhat (Chiny), spowodowanych nowym koronawirusem.

GIS wskazał, że potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale - jak zaznaczono - potrzeba więcej informacji, aby w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Inspekcja przypomina, że źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Zalecenia dla podróżnych obejmują unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego, unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki, unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzeganie zasad higieny rąk.

Podróżni z ostrymi objawami ze strony układu oddechowego, którzy przebywali w Wuhan, powinni zgłosić się do lekarza i przekazać informację o historii podróży do tego miasta.