Kłopot sprawiali jednak niektórzy republikańscy kongresmani, którzy domagali się wprowadzenia poprawek do dokumentu. Jego obecną wersję uważali bowiem za niekorzystną dla bezpieczeństwa narodowego USA. Rosja ostrzegała z kolei Waszyngton, że próba wprowadzenia zmian do układu spowoduje jego zerwanie. Ostatecznie demokratom udało się uzyskać poparcie wystarczającej liczby republikanów.
Nowy START czeka teraz na ratyfikację w rosyjskiej Dumie Państwowej. Zdaniem obserwatorów, nastąpi to wkrótce.
Poprzednia wersja traktatu wygasła w grudniu 2009 roku.