RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Samochód na paliwo ze ścieków jeździ po ulicach Bristolu

Publikacja: Poniedziałek, 9 sierpnia (11:17) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Na ulicach Bristolu pojawił się nowy model samochodu, który ma zachęcić do korzystania z nieszkodliwych dla środowiska środków komunikacji. Ekologiczny pojazd działa na metanie uzyskanym podczas procesu oczyszczania ścieków.

Wyprodukowania pojazdu podjął się Volkswagen. Samochód jest ekologiczną wersją słynnego modelu "Beetle", zwanego u nas potocznie "Garbusem". Inżynierzy Wessex Water, przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji, oszacowali, że roczne odpady z 70 przeciętnych gospodarstw domowych mogłoby wyprodukować wystarczającą ilość gazu, potrzebną do przejechania 16 100 kilometrów.

Pomimo że paliwo uzyskane w ten sposób pochodzi z nieczystości, to samochód nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Pojazd prezentuje się jak normalny samochód. Trudno zauważyć, że jest napędzany biogazem - twierdzi rzecznik przedsiębiorstwa.

Aby możliwe było korzystanie z biogazu, jako paliwa, bez wpływu na użyteczność lub solidność pojazdu, z gazu powinien zostać usunięty związek dwutlenku węgla.

Źródło: RMF24-PAP FB

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: