W Nowym Jorku rozpocznie się dziś sesja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Większość światowych polityków po wczorajszych uroczystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II poleciało do Stanów Zjednoczonych.

Jak poinformowała wczoraj Kancelaria Prezydenta RP, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą na pokładzie polskiego rządowego samolotu do Nowego Jorku polecieli sekretarz generalny NATO, a także prezydenci Mołdawii oraz Estonii. Prezydentowi towarzyszy w podróży także pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. 

Debatę zdominuje sprawa rosyjskiej agresji na Ukrainę - to będzie pierwsza okazja od wybuchu wojny, by w tak dużym gronie politycy mogli porozmawiać o zbrodniczych działaniach Rosji, a także kryzysie żywnościowym wywołanym właśnie przez inwazję. 

Mowa ma być także o innych sprawach - jak choćby zmianach klimatycznych. 

Przemówienie Andrzeja Dudy

Dziś około godziny 23:30 na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ przemawiać będzie prezydent Andrzej Duda. Przy okazji zaplanowano kilka spotkań bilateralnych. 

Polski prezydent ma rozmawiać z prezydentami Brazylii, Litwy, Łotwy, Estonii, Kazachstanu, sekretarzem generalnym ONZ, przedstawicielem Banku Światowego czy Prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. 

Rosyjska delegacja

Do Nowego Jorku przyleciała też rosyjska delegacja. Na jej czele jest szef dyplomacji Rosji.  Strona amerykańska zapowiedziała, że nie przewiduje żadnych rozmów i spotkań ze stroną rosyjską - ponieważ jak podkreślono, Rosja dotąd nie wykazała, że jest zainteresowana dyplomacją. 

Prezydent USA Joe Biden dziś poleci do Nowego Jorku. Na środę zaplanowano wystąpienie Bidena na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także spotkanie z brytyjską premier Liz Truss.  

To na razie jedyne spotkanie bilateralne, o którym poinformował Biały Dom. Wiadomo, że rozmowa ma dotyczyć w dużej mierze relacji amerykańsko-brytyjskich po zmianach na Wyspach. W środę wieczorem Bidenowie - bo do Nowego Jorku poleci też Jill Biden - wydadzą przyjęcie dla światowych przywódców.

Opracowanie: