Do rosyjskich służb migracyjnych nie wpłynął dotąd wniosek o azyl Edwarda Snowdena - poinformował Dyrektor Federalnej Służby Migracyjnej Rosji Konstantin Romodanowski. Amerykanin spotkał się wczoraj z obrońcami praw człowieka i dziennikarzami. Oświadczył że zamierza ubiegać się o tymczasowy azyl w Rosji z zamiarem udania się docelowo do Ameryki Południowej.

Władze na Kremlu wyraziły zgodę na azyl dla Snowdena. Postawiły jednak jeden warunek - mężczyzna ma wyrzec się działań, które szkodzą USA. Znany rosyjski prawnik Genri Reznik, który w piątek spotkał się ze Snowdenem, powiedział, że Amerykanin przystał na ten warunek.

Snowden zwrócił się o azyl polityczny do ponad 20 państw, w tym do Polski. Trzy z nich - Wenezuela, Boliwia i Nikaragua - odniosły się pozytywnie do jego prośby.

30-letni Edward Snowden ujawnił dziennikom "Guardian" i "Washington Post", że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą również sojuszników Stanów Zjednoczonych. Amerykanin od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Nie może jej opuścić, bo władze USA anulowały jego paszport.