Brytyjskie myśliwce typu Typhoon zostały poderwane, by przechwycić dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-95, które leciały zbyt blisko brytyjskiej przestrzeni powietrznej - przekazało ministerstwo obrony w Londynie.

Zwłoki Litwinienki napromieniowane. "Sekcja niebezpieczna"

"Ciało byłego szpiega KGB Aleksandra Litwinienki, otrutego w Londynie prawie 9 lat temu radioaktywnym polonem, były tak napromieniowane, że sekcja była jedną z najniebezpieczniejszych w historii " - powiedział brytyjski patolog w sądzie w Londynie. czytaj więcej

Rosyjskie maszyny zauważono nad kanałem La Manche w środę. Jak poinformował brytyjski resort, poderwane zostały typhoony z baz sił powietrznych RAF w Lossiemouth w Szkocji i Coningsby we wschodniej Anglii.

Rosyjskie samoloty były eskortowane przez RAF do chwili, gdy opuściły brytyjską strefę interesów. Ani przez chwilę rosyjskie maszyny nie znalazły się w granicach brytyjskiej przestrzeni powietrznej - napisano w oświadczeniu.

W ubiegłym roku NATO przeprowadziło około 100 akcji przechwytywania rosyjskich samolotów - trzy razy więcej niż w 2013 roku.

Prowokacja związana ze śledztwem ws. śmierci Litwinienki?

Dochodzenie ws. śmierci Litwinienki. "Putin to przestępca"

Były rosyjski agent KGB Aleksander Litwinienko został otruty polonem, bo chciał ujawnić powiązania Władimira Putina z rosyjską mafią. Takie oskarżenia padły w Londynie podczas pierwszego dnia publicznego dochodzenia w sprawie śmierci Rosjanina. czytaj więcej

Elizabeth Quintana z brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute ocenia, że nawet w kontekście zwiększenia liczby takich incydentów środowa operacja była wyjątkowa i można ją łączyć z rozpoczęciem w Wielkiej Brytanii śledztwa mającego wyjaśnić okoliczności śmierci Aleksandra Litwinienki - byłego oficera KGB, otrutego w Londynie w listopadzie 2006 roku.

Zwykle rosyjskie Tu-95 nadlatują z kierunku Norwegii w stronę Morza Północnego. To mogła być próba przetestowania szybkości reakcji RAF-u na południu - powiedziała Quintana dziennikowi "Daily Mail".

(edbie)