Nawet 20 lat więzienia za oślepianie laserem pilotów - taką karę chce wprowadzić do Kodeksu Karnego rosyjska Duma. W Rosji oślepianie pilotów to ostatnio prawdziwa plaga. Do takich przypadków właściwie każdego dnia, najczęściej w Moskwie i Rostowie nad Donem.

Większość do tej pory zatrzymanych i podejrzanych o tzw. "laserowy terroryzm " to nieletni, którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. Dlatego ta niebezpieczna moda staje się coraz bardziej popularna.

Wcześniej notowaliśmy przypadki oślepiania na wysokości 900 - 1200 metrów. Nie było to tak niebezpieczne, bo załoga dopiero przygotowywała się do lądowania. Był czas, by pilot odzyskał zdolność widzenia, ale na lotnisku w Soczi oślepiono załogę Airbusa na wysokości 250 metrów, a to już mogło spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo - mówi Siergiej Żarynow z Rosawiacji.

Na razie tylko w Czeczenii zabroniono sprzedaży laserowych wskaźników, a rządzący republiką Ramzan Kadyrow ogłosił, że oślepiający pilotów będą traktowani jak terroryści.