Rzecznik premiera Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, wystąpił w obronie swojego szefa, który jest już porównywany z Leonidem Breżniewem, mówiąc, że okres rządów tego byłego przywódcy sowieckiego był "wielkim plusem" dla kraju.

Wiele mediów i analityków rosyjskich porównało decyzję Putina o starcie w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku, po dwóch kadencjach na Kremlu w latach 2000-2008, do "breżniewizacji" rosyjskiego systemu politycznego. Breżniew kierował Związkiem Radzieckim od 1964 do 1982 roku.

Słyszymy często w Moskwie: "Dlaczego Putin wraca?". Wiele osób mówi wręcz o "breżniewizacji" Putina. Ale ci ludzie nic nie wiedzą o Breżniewie- oświadczył Pieskow.

Rządy Breżniewa to nie był negatywny okres w historii naszego kraju. To był wielki plus. On położył podwaliny pod naszą gospodarkę - podkreślił Pieskow.

Przyznał jednak, że Breżniew popełnił błąd, "nie oddając władzy w porę", gdy był już schorowany i stary.

W rozmowie z AFP Pieskow podzielił rządy Breżniewa na pierwszy, pozytywny okres oraz drugi, negatywny. Władimir Putin jest obecnie w fazie aktywnej pracy - podkreślił.

Nie wiem, czy Putin będzie potrafił odejść w odpowiednim momencie, nie potrafię tego powiedzieć. Ale Breżniew był wielkim politykiem - wyznał Pieskow.