Szef Administracji Kremla Siergiej Naryszkin powiedział na spotkaniu z szefem japońskiej dyplomacji Seiji Maeharą, że kontynuowanie rozmów na temat wysp kurylskich, do których Tokio rości pretensje, "straciło sens". Japonia ostro skrytykowała podróż na sporne Kuryle w listopadzie ubiegłego roku prezydenta Miedwiediewa.

Na spotkaniu z japońskim ministrem szef Administracji prezydenta Dmitrija Miedwiediewa oświadczył, że głowa państwa i inne osoby oficjalne Federacji Rosyjskiej jak odwiedzały, tak i w przyszłości będą odwiedzać regiony Rosji, w tym i Kuryle - poinformowała służba prasowa Kremla.

Jednocześnie przedstawiciel Kremla podkreślił, że strona rosyjska w dalszym ciągu jest gotowa do prowadzenia z Japonią negocjacji w sprawie układu pokojowego, lecz, jak powiedział, "bez warunków wstępnych i jednostronnych historycznych teorii". Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia nie podpisały układu pokojowego po drugiej wojnie światowej.

Tokio, które domaga się od Moskwy zwrotu grupy wysp z archipelagu Kurylów, zajętych w końcowym okresie II wojny światowej przez wojska radzieckie, ostro skrytykowało wizytę na nich prezydenta Miedwiediewa, a także ministra obrony Anatolija Sierdiukowa. Moskwa z kolei skrytykowała jako "zdecydowanie niedyplomatyczne" i "nie do przyjęcia".

Spór o cztery wyspy wypłynął także w piątek na spotkaniu szefów dyplomacji Japonii i Rosji. Maehara oświadczył, że obie strony powinny szukać dróg rozwiązania sporu. Między Rosją i Japonią istnieje problem terytorialny, ale powinniśmy wysilić nasze umysły dla jego przezwyciężenia. Jest to w interesie obu państw i wzmocniłoby więzi gospodarcze - zaznaczył japoński minister.