Księżna Kate i książę William podczas pobytu w Polsce spotkają się z polskimi wynalazcami. Wśród nich będą konstruktorzy Photona - robota, który uczy dzieci programowania.

Photon to niewielki, wyposażony w sensory robot, który z pomocą aplikacji mobilnej pomaga dzieciom w wieku od 6 do 12 lat w rozpoczęciu pierwszej przygody z programowaniem. Nauka odbywa się poprzez doświadczenia oraz za pośrednictwem pomysłowych zadań, które wymagają od dzieci pisania prostych programów operujących robotem. Głównym założeniem jest zdobywanie wiedzy poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie. Photon czerpie inspirację z gier: dzieci mogą rozwijać jego umiejętności według własnych upodobań, a cała zabawa ubrana jest w narrację o przybyszu z innej planety, który poznaje zasady i uroki życia na Ziemi.

Młodzi inżynierzy związani z Politechniką Białostocką dostali oficjalne zaproszenie na prezentację Photona przed książęcą parą. To dla nas bardzo duże wyróżnienie. Nie spodziewaliśmy się, że kiedyś będziemy mieli taką możliwość, spotkać się z książęcą parą. Mamy nadzieję, że to da nam fajne wejście na rynek w Wielkiej Brytanii. Mamy przygotowaną specjalną makietę Londynu. Para książęca będzie musiała zaprogramować robota, żeby przejechał do drugiego robota właśnie przez Londyn - powiedział naszemu reporterowi Marcin Joka, jeden z twórców Photona.

Photon to pierwszy innowacyjny projekt z Białegostoku, który trafił na Kickstartera. Pomysł na Photona powstał w głowach Marcina Joki, Krzysztofa Dziemańczuka, Michała Grzesia, Michała Boguckiego i Macieja Kopczyńskiego - czterech studentów i jednego wykładowcy z Politechniki Białostockiej. Twórcy otrzymali wiele nagród i wyróżnień za swoją pracę. Jeden z członków zespołu brał udział w projekcie wielokrotnie nagradzanego łazika marsjańskiego Hyperion 2.

(az)