Na zbliżającym się szczycie unijnym ma odbyć się strategiczna debata na temat przyszłości relacji Unii Europejskiej z USA. Szef Rady Europejskiej Charles Michel zaprosił też prezydenta-elekta Joe Bidena na szczyt UE w pierwszej połowie 2021 r. – poinformowało źródło unijne.

Jak przekazał brukselskim korespondentom wysoki urzędnik unijny w niedzielę wieczorem, w poniedziałek temat ten pojawi się w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE.

Podstawą rozmów ma być dokument, który zawiera pięć założeń na temat których ma odbyć się dyskusja dot. stosunków UE z USA. Są to walka z pandemią Covid-19, ożywienia gospodarczego, walka ze zmianami klimatu, wspieranie multilateralizmu i wspólnych wartości oraz promowanie pokoju i bezpieczeństwa - przekazał unijny urzędnik.

Jak dodał, w nadchodzącym tygodniu Michel będzie prowadził konsultacje na ten temat ze wszystkimi przywódcami UE.

Szczyt unijny w Brukseli zaplanowany jest na 10-11 grudnia.

Źródło poinformowało też, że przewodniczący Rady Europejskiej zaprosił prezydenta-elekta Joe Bidena na unijny szczyt w pierwszej połowie 2021 roku.

Z informacji przekazanych przez urzędnika wynika, że Michel jest w kontakcie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i prowadzi rozmowy na temat jego uczestnictwa w unijnym szczycie z udziałem prezydenta USA.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Komisarz UE: Weto Polski i Węgier uda się przezwyciężyć