Po miesiącach zwlekania partia premiera Viktora Orbana w końcu podejmuje kroki w celu zatwierdzenia akcesji Szwecji do NATO. Ugrupowanie Fidesz zwróciło się do przewodniczącego parlamentu o włączenie głosowania w tej sprawie do porządku dziennego obrad 26 lutego.

Oficjalne pismo do szefa Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koevera opublikował we wtorek w mediach społecznościowych Mate Kocsis, lider grupy parlamentarnej Fideszu. W dokumencie napisano, że Fidesz zamierza poprzeć przystąpienie nordyckiego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Węgrzy nie chcieli się spotkać się z Amerykanami

W sobotę podczas dorocznej konferencji w Budapeszcie ratyfikację na rozpoczynającej się pod koniec lutego wiosennej sesji parlamentu zapowiedział sam Orban.

Jednocześnie przedstawiciele rządu węgierskiego nie wyrazili chęci spotkania w niedzielę z delegacją senatorów z USA, którzy chcieli m.in. poruszyć temat akcesji Szwecji do NATO.

Obietnica bez pokrycia

Rząd Orbana wielokrotnie podkreślał, że Węgry nie będą ostatnim członkiem Sojuszu, który wyrazi zgodę na dołączenie Szwecji do NATO.

Jednak tak się właśnie stało po tym, gdy parlament Turcji w drugiej połowie stycznia ratyfikował akcesję Szwecji, a prezydent tego państwa Recep Tayyip Erdogan podpisał odpowiedni akt prawny.

Premier Szwecji zapowiada wizytę, Tusk krytykuje Orbana

Rząd węgierski domagał się wcześniej, aby przed głosowaniem do Budapesztu przybył premier Szwecji Ulf Kristersson; Orban wysłał mu zaproszenie w drugiej połowie stycznia. Kristersson stwierdził, że jest na to gotów, ale dopiero po tym, gdy węgierski parlament zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.

Jednak podczas poniedziałkowej wizyty w Polsce premier Szwecji zapowiedział, że niedługo złoży wizytę w Budapeszcie. W ostatnich tygodniach kilkakrotnie rozmawiałem z węgierskim premierem. Wydaje mi się, że jest silna wola sfinalizowania tego procesu akcesji Szwecji do NATO - powiedział Kristersson.

Na konferencji po spotkaniu z Kristerssonem premier Polski Donald Tusk stwierdził, że należy naciskać na "przyjaciół w Budapeszcie" w sprawie ratyfikacji wejścia Szwecji do NATO. Tusk powiedział, że blokowanie akcesji Szwecji do NATO przez jeden kraj jest nie do zaakceptowania.

Dodał, że nie ma ani jednego racjonalnego argumentu dotyczącego wydłużenia procedury głosowania nad protokołem akcesyjnym w parlamencie węgierskim. Z punktu widzenia Polski takie postępowanie jest nieakceptowalne - podkreślił Tusk.